Hata kodu P0654 – motor devir çıkış devresi arızası

Hata kodu P0654 “motor devir çıkış devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine RPM Output Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0654 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnostik arıza kodu P0654 motor devri çıkış devresinde bir sorun olduğunu gösterir. PCM motor hızı verilerini distribütör mili sensöründen (CMP) ve krank mili konum sensöründen (CKP) alır.

Hata kodu P0654 – motor devir çıkış devresi arızası

Krank mili konum sensörü (CKP) konum veya zamanlama bilgilerini şanzıman kontrol modülüne (PCM) iletir. Bu bilgi normalde motor devri için kullanılır. Eksantrik mili konum sensörü (CMP) de tam konumunu ve zamanlamasını PCM’ye bildirir.

Giriş sinyalleri şanzıman kontrol modülü tarafından krank mili ve eksantrik milinin hızını ve konumunu izlemek için kullanılır. Ayrıca, bu bilgi ateşleme avans açısını ve yakıt ayarlarını ayarlamak için kullanılır. Bu, motor yükündeki değişikliklere uyum sağlamak ve performansı artırmak için yapılır.

Veriler ayrıca motor kontrol edilebilirliğini hesaplamak ve izlemek için kullanılır ve daha sonra takometre ve kontrolörlere gönderilir.

PCM motor devri çıkış devresi kontrolünde bir sorun tespit ederse, bu bir arıza olduğunu gösterir. Ardından P0654 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0654 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Hız göstergesi veya takometre çalışmıyor veya arızalı.
 4. Motor durur veya çalışmaz.

P0654 hatası, devam etmesine neden olan koşullar motor hasarına yol açabileceğinden oldukça ciddidir. Hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0654, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gösterge paneli arızası.
 • Kombine gösterge kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Takometre arızası.
 • Arızalı krank mili sensörü (CKP) veya eksantrik mili sensörü (CMP).
 • CKP/CMP sensörlerinin aşınmış elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol ünitesinin topraklaması yetersiz.
 • CKP/CMP sensörü ile PCM arasında açık veya kısa devre.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P0654 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0654’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0654 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gösterge tablosunun ve gösterge tablosuna giden kablo demetlerinin iyi durumda olduğunu kontrol edin.
 4. CKP/CMP sensörlerinin yanı sıra devreleri ve konnektörleri de kontrol edin.
 5. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 6. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 7. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 8. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 9. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0654 hatasını diyagnoz etmek için tarama aletini aracın diyagnoz portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı görünmesi ihtimaline karşı bu bilgiyi not edin.

Ardından, gösterge tablosunun ve takometrenin çalışmasını kontrol etmelisiniz. Bundan sonra, konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanmış görünüp görünmediklerine veya oksidasyonu gösteren yeşil bir renk alıp almadıklarına dikkat edin. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Sensör denetimi

Krank mili konum sensörünü gözle kontrol edin. Kopuk kablo veya gevşek, hasarlı veya aşınmış elektrik konnektörü gibi belirgin kusurlar olup olmadığına bakın. Genel durumu değerlendirmek amacıyla çatlaklar ve diğer belirgin kusurlar açısından muhafazayı incelemek için sensörü çıkarmak gerekebilir.

Eksantrik mili konum sensörünü belirgin kusurlar açısından gözle kontrol edin. Kopuk kablolar, gevşek elektrik bağlantıları ve korozyon olup olmadığını kontrol edin. Genel durumu değerlendirmek için eksantrik mili konum sensörünün de sökülmesi gerekebilir.

Bazı motorlarda ateşleme distribütörü sensörü bulunabilir ve bunun da gözle kontrol edilmesi gerekir. Arızalıysa, değiştirildikten sonra doğru çalışması için PCM ile kalibre edilmesi gerekebilir.

Tam bir kontrolden sonra hala P0654 kodu alıyorsanız, PCM arızalı olabilir. Ancak PCM’nin doğru çalışması için belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerektiğini unutmayın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0654 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Buick
 • Cadillac
 • Chevrolet (Silverado, Tahoe)
 • Citroen (C3)
 • Fiat
 • Ford
 • GMC
 • Opel
 • Peugeot
 • GAZelle (Chrysler, ZMZ 405)
 • LADA (Priora)

Arıza kodu P0654 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0320, P0321, P0322, P0323.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin