Hata kodu P068B – ECM/PCM güç rölesinin enerjisi kesildi performans – çok geç

Hata kodu P068B “ECM/PCM güç rölesinin enerjisi kesildi performans – çok geç” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “ECM/PCM Power Relay De-Energized Performance – Too Late” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P068B hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda kayıtlı P068B kodu varsa. Bu, motor/şanzıman kontrol modülünün (ECM / PCM) bir arıza tespit ettiğini gösterir. Bu da ECM / PCM’ye voltaj sağlayan rölenin enerjisinin kesilmesi prosedürüyle ilgilidir. Bu arıza ile ilgili sorun, rölenin çok geç çekmiş olmasıdır.

Hata kodu P068B – ECM/PCM güç rölesinin enerjisi kesildi performans – çok geç

Çoğu PCM güç kaynağı devresi nispeten basit ve anlaşılırdır. Kontak “AÇIK” konuma getirildiğinde, röleye güç uygulanır. Bu, solenoidin biri akü beslemesine kalıcı olarak bağlı olan iki temas noktasını kapatmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde devre kapanır ve aküden gelen güç PCM’ye uygulanır. Ek olarak bir sigorta veya eriyebilir bağlantı ile devreden geçer.

Röleler genellikle beş pimli tasarıma sahiptir. Birincil giriş terminali DC akü voltajı ile beslenir. Toprak çıkışı, motor veya şasi toprağına topraklanır.

İkincil giriş terminali, kontak anahtarı “AÇIK” konumdayken bir sigorta devresi üzerinden akü voltajı ile beslenir. Dördüncü terminal PCM için çıkıştır. Beşincisi, kontrolör ağı (CAN) için sinyal kablosudur.

OBD-II ile donatılmış araçlardaki elektronik kontrol sistemleri, kontrol modülleri adı verilen bir bilgisayar ağı tarafından kontrol edilir. Bu, Kontrolör Alan Ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli modüller arasında sürekli iletişimi içerir.

Kondansatörler depoladıkları enerjiyi serbest bıraktıklarında dahili bileşenlerin hasar görmesini önlemek için. Kontak kapatıldığında, kondansatörlerde depolanan enerjiyi kontrollü bir şekilde ‘boşaltmak’ için rölenin enerjisi yavaşça kesilir.

Bu işlem, ekrandaki komutları kullanarak kişisel bir bilgisayarın gücünü kapatmaya benzer. Güç düğmesine basılarak bilgisayarın gücünün aniden kesilmesi, elektronik devrelerin enerjisinin kontrollü bir şekilde kesilmesine izin vermez. Hepimiz bir bilgisayarın yanlış kapatılması sonucunda işletim sistemlerinin arızalandığını görmüşüzdür.

Dolayısıyla PCM yanlış bir enerji kesme prosedürü tespit ettiğinde P068B kodunu belirler ve sonuç olarak uyarı lambası yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P068B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Daha fazla hasarı önlemek için şanzımanın acil olarak çalıştırılması.
 4. Motoru çalıştırmada sorunlar olabilir.
 5. Motor gücünde bir düşüş meydana gelebilir.
 6. Çoğu durumda motor hiç çalışmayacaktır.

P068B teşhis kodu, çoğu durumda motor çalıştırılamadığı için ciddi olarak kabul edilir. Bu kod mevcutsa ancak motor çalışıyorsa. Muhtemelen PCM programlamasında veya modülün kendisinde bir sorun vardır.

Hata nedenleri

Kodu P068B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PCM güç rölesi.
 • Sigorta atmış.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Düşük sistem voltajı.
 • Kontak anahtarı üzerindeki elektrik terminali kısmen veya tamamen ayrılmış.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P068B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P068B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P068B diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için ECM/PCM rölesini kontrol edin.
 4. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 5. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 6. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 7. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmaz ancak bellekteki kod tekrar görünürse, röle arızalı olabilir.
 8. Röle arızalıysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P068B hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilenle aynı olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

ECM/PCM besleme devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu kablo veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kod devam ediyorsa, ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralık içindeyse. Sigorta kutusuna ve sonra PCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üreticinin spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak.

Yukarıda açıklanan adımlar P068B hatasının giderilmesine yardımcı olacaktır, ancak bazı durumlarda neden açık olmadığında aralıklı arızalar mevcut olabilir. Ayrıca PCM zaten hasarlıysa, uzman bir atölye tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P068B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Transit)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Land Rover (Freelander)
 • Mercedes-Benz
 • Skoda
 • Volkswagen
 • UAZ (Patriot)

Arıza kodu P068B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0685, P0686, P0687, P0688, P0689, P068A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin