Hata kodu P0826 – yukarı ve aşağı vites değiştirme şalteri devresi arızası

Hata kodu P0826 “yukarı ve aşağı vites değiştirme şalteri devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Up and Down Shift Switch Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0826 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0826 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0826 – yukarı ve aşağı vites değiştirme şalteri devresi arızası

Bu kod, otomatik şanzımanlı veya manuel vites değiştirmeli varyatörlü araçlar için geçerlidir. Şanzıman kontrol modülü yukarı/aşağı vites değiştirici zincirinde bir hata tespit ettiğinde ayarlanır. Bu da iletim aralığı korelasyon devresi ile birlikte çalışır.

Manuel vites değiştirme özellikleri bir seçici kol veya seçici kol veya direksiyon simidi üzerindeki basmalı düğme kontrolleri olabilir. Ancak her durumda sistem, sürücünün otomatik şanzımanda manuel olarak vites değiştirmesine izin verir.

İlgili kumandanın etkinleştirilmesi vites büyütme veya küçültme işlemini başlatır. Sinyaller CAN (Kontrol Alanı Ağı) protokolleri aracılığıyla şanzıman kontrol modülüne (TCM) iletilir.

Anahtar, kablo tesisatı, konektörler ve mod aktüatörü gibi ilgili tüm bileşenler devrenin bir parçasıdır. Bunların çoğu ya yolcu bölmesindeki vites seçicinin etrafındaki konsola ya da direksiyon simidinin üzerine veya yakınına yerleştirilmiştir.

PCM yukarı/aşağı kaydırıcı devresinde bir sorun tespit ederse veya devre voltajı tolerans dışındaysa. P0826 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0826 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 3. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 4. Dişlilerin vites değiştirmesi uzun zaman alır.
 5. Manuel vites değiştirme işlevini devre dışı bırakın.
 6. Şanzıman acil durum modunda olabilir.
 7. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Kaydedilen P0826 kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0826, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İletim modu anahtarı arızalı.
 • Mod kontrolü arızalı.
 • Aşınmış, kırılmış veya kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.
 • Kötü elektrik bağlantısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir kontrol modülüdür.

Arıza kodu P0826 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0826’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P0826 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Şanzıman modu anahtarını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0826 hatasını giderirken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Araç hatalı kablolamadan kaynaklanan bir arıza göstermiyorsa, sorun büyük olasılıkla aşınmış bir vites kutusu mod anahtarından kaynaklanmaktadır. Değiştirilmesi P0826 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, yanmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0826 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac
 • Chevrolet (Malibu)
 • GMC (Acadia)
 • Jeep (Patriot)
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mazda
 • Nissan (Altima, Juke, Murano, Qashqai, Teana, X-Trail)
 • Oldsmobile (Alero, Bravada)
 • Opel

Arıza kodu P0826 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0725, P0827, P0828.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin