Hata kodu P083E – şanzıman yağı basınç sensörü/şalteri “G” devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P083E “şanzıman yağı basınç sensörü/şalteri “G” devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Fluid Pressure Sensor/Switch “G” Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P083E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P083E hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P083E – şanzıman yağı basınç sensörü/şalteri

Şanzıman yağı basınç sensörü (TFPS) genellikle şanzımanın içindeki valf gövdesine takılır. Ancak bazı araçlarda krank karterine veya şanzıman kutusuna vidalanmış olarak bulunabilir.

TFPS mekanik şanzıman basıncını şanzıman kontrol modülüne (PCM) iletilmek üzere bir elektrik sinyaline dönüştürür. Tipik olarak PCM / TCM daha sonra araç veri yolunu kullanarak diğer kontrol ünitelerini bilgilendirir.

PCM / TCM, şanzıman çalışma basıncını veya bir vites değişiminin ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için bir voltaj sinyali alır. Bu kod, ‘G’ girişi PCM / TCM belleğinde kayıtlı normal çalışma voltajlarıyla eşleşmezse ayarlanır.

Bazen sorun şanzıman içindeki dahili mekanik sorunlardan kaynaklanabilir. Ancak daha sıklıkla, P083E hatası TFPS sensörünün elektrik devresiyle ilgili bir sorundur. Özellikle tekrar eden bir sorunla uğraşırken bu göz ardı edilmemelidir.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, TFPS sensörünün tipine ve kablo renklerine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P083E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç 2. veya 3. viteste çalışır (acil durum modu).
 3. Vites değiştirilemiyor.
 4. Şanzıman sert vites değiştiriyor veya kayıyor.
 5. Şanzıman aşırı ısınmış.
 6. Konvertör kilitleme debriyajı kavrama ve ayırma sorunları.
 7. Artan yakıt tüketimi.

P083E hatasının ciddiyeti, sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesini önerecek kadar yüksektir. Sorunun uzun süre göz ardı edilmesi, daha kapsamlı ve maliyetli onarımlara yol açabilir. Zamanla aracın performansı o kadar kötüleşebilir ki araç kullanılamaz hale gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P083E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TFPS sensörü sinyal devresinde toprağa olası kısa devre.
 • Olası TFPS sensörü hatası (dahili kısa devre).
 • ATF şanzıman yağında kirlenme veya düşük seviye.
 • Tıkanmış veya bloke olmuş şanzıman yağı kanalları.
 • Şanzımanın içinde mekanik arıza.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P083E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P083E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Arızalı basınç kontrol solenoid valfinin test edilmesi, gerekirse değiştirilmesi.
 5. Şanzıman içindeki mekanik arızaların giderilmesi.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM’nin flaşlanması veya değiştirilmesi.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başlangıç için her zaman aracınızın Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. P083E sorunu üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım şanzıman yağı basınç sensörünün (TFPS) yerini tespit etmektir. Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanmış görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir diyagnostik aleti kullanarak arıza kodlarını bellekten silin ve P083E hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri gelirse, TFPS sensörünü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Kablolama testi

Kontak anahtarı kapalıyken, TFPS sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü çıkartın. Dijital bir voltmetre bağlayın. Siyah kablo şasiye ve kırmızı kablo TFPS sensörü kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline.

Kontak anahtarını açın. Üreticinin spesifikasyonlarına bağlı olarak, voltmetre 12 volt ya da 5 volt okumalıdır. Bağlantıyı sallayın ve okumanın değişip değişmediğine bakın. Voltaj yanlışsa, arızalı kabloları veya konektörü değiştirin.

Sensörü kontrol edin

Bir ohmmetrenin bir ucunu TFPS sensöründeki sinyal terminaline ve diğer ucunu toprağa bağlayın. Direnci üreticinin spesifikasyonlarına göre kontrol edin. Direnci kontrol ederek şanzıman yağı basınç sensörü üzerindeki konnektörü çekin. Okunan ohmmetre değeri üreticinin önerdiğinden farklıysa, TFPS sensörünü değiştirin.

Kablo bağlantıları ve sensör testleri tamamlandıysa ancak hala P083E kodunu alıyorsanız. PCM / TCM modülünün yanı sıra dahili şanzıman arızalarına da bakmanız gerekir. Ancak bunu TFPS sensörünü değiştirdikten sonra yapın. Çoğu zaman sorun olan kişi kendisidir.

Emin değilseniz, kalifiye bir araç arıza tespit uzmanından yardım alın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P083E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Ford
 • Honda
 • Toyota

Arıza kodu P083E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P083A, P083B, P083C, P083D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin