Hata kodu P0899 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi yüksek

Hata kodu P0899 “şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Control System MIL Request Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0899 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0899 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0899 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi yüksek

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir otomatik şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınız P0899 kodunu muhafaza ediyorsa, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir veri giriş sinyali aldığını gösterir. Bu da Şanzıman Kontrol Sisteminin (TCS) Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanmasını gerektiren bir sorun tespit ettiğini gösterir.

Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanarak sürücünün sorundan haberdar olmasını sağlamalıdır. Ancak devrede yüksek bir sinyal seviyesi algılandığı için MIL yanmaz.

P0899 yalnızca bir bilgi kodudur. Bu da doğrudan bir motor sorununa değil, sadece şanzımanda genel bir arızaya işaret eder. Kesin tabloyu belirlemek için daha fazla teşhis gereklidir. Bu, şanzıman modülü ile iletişim kurmak için bir diyagnostik tarayıcı gerektirir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0899 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 2. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 3. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 4. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kaydedilen bir P0899 kodu potansiyel olarak ciddi bir TCS arızasının tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0899, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TCM’de (Şanzıman Kontrol Modülü) kısa devre.
 • TCM (Şanzıman Kontrol Modülü) arızalı olabilir.
 • Kısa devre veya bozuk kablo tesisatı.

Arıza kodu P0899 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0899’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetlerinde kopukluk ve sigorta olup olmadığını kontrol edin.
 2. Tüm PCM / TCM konnektörlerini teker teker kontrol edin.
 3. PCM / TCM modüllerini test edin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra, bir tarama aleti kullanarak DTC P0899 hata kodunu kaldırın. Daha sonra hatanın geri dönüp dönmediğini görmek için bir test sürüşü yapmaya değer.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0899 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Düşük ATF sıvı seviyeleri kutuda basınç olmamasına yol açabilir ve bu da TCM’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0899 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot

Arıza kodu P0899 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0802, P0897, P0898.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin