Hata kodu P0907 – geçit seçme konumu devresi yüksek

Hata kodu P0907 “geçit seçme konumu devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Gate Select Position Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0907 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0907 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0907 – geçit seçme konumu devresi yüksek

Vites seçmek ve değiştirmek için aktüatöre seçici mil hareket sensörü takılmıştır. Bu, seçici milin ve vites seçme kolunun konumunu belirler.

Debriyaj hareket sensörü temassızdır ve bir mıknatıs boyunduruğu ile iki hall-effect elemanından oluşur. Biri ana eleman, diğeri ise doğru sinyal üretimini sağlamak için yardımcı elemandır.

Seçici ve vites seçici çalıştığında, mıknatısın boyunduruğu döner ve mıknatıs konumu değişir. Hall sensörleri mıknatıs konumundaki değişikliği TCM’ye iletilen voltaj sinyallerine dönüştürür.

TCM, seçim mekanizmasının strok sensörü sinyallerine dayanarak seçim motorunun çalışma durumunu değerlendirir. Kontrol modülü hangi vites çatalı çubuğunun seçileceğini belirler.

Kontrol modülü (TCM) vites seçici çatalı konum devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde. Hata kodu P0907 hafızaya kaydedilecek ve kontrol panelinde bir sorun mesajı görüntülenecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0907 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Gaz pedalına basıldığında tepki yok.
 3. Hiçbir dişli devreye giremez.
 4. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Kayıtlı bir arıza kodu P0907, sürüş ve güvenlik sorunlarına yol açabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Saklanan koda neden olan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0907, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites seçme anahtarı konum sensöründe sorun.
 • Seçici şalter hareket sensörü devresinde kötü bağlantı.
 • Kablo demetinde kısa devre veya hasar.
 • Ana ve yardımcı Hall sensörü okumaları arasında tutarsızlık.
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P0907 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0907’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P0907 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 5. Vites konumu seçim sensörünü kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı parçaları değiştirin.
 7. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0907 kodunu teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik sisteminde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Herhangi bir arıza tespit edilmezse, vites seçme anahtarı konum sensörünü kontrol edin. Genellikle nem girişi ve kontakların oksidasyonu nedeniyle arızalanır.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, bu nedenle P0907 hatasını teşhis ederken, diğer tüm kontrollerin tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0907 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen
 • Fiat
 • Isuzu (Elf)
 • Peugeot
 • Porsche
 • Toyota (Auris, Corolla, Verso, Yaris)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0907 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0904, P0905, P0906, P0908, P0909.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin