Hata kodu P0972 – vites değiştirme solenoidi “A” kontrol devresi aralık/performans

Hata kodu P0972 “vites değiştirme solenoidi “A” kontrol devresi aralık/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Shift Solenoid “A” Control Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0972 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0972 hatası tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Bununla birlikte, belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz değişebilir.

Hata kodu P0972 – vites değiştirme solenoidi

P0972 OBD-II arıza kodu, kontrol modülü (PCM) bir performans aralığı uyumsuzluğu tespit ettiğinde ayarlanır. Vites değiştirme solenoidi “A” solenoid valfı kontrol devresinde bir çalışma aralığı uyuşmazlığı tespit edilir.

Şanzımandaki vites değiştirme solenoid valfleri sıvı basıncını ve otomatik şanzımanın düzgün çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. TCM, solenoid valf içindeki basınca bağlı olarak elektronik bir sinyal alır.

Otomatik şanzıman, doğru zamanda doğru yere sıvı basıncı uygulayarak vites değiştiren kayışlar ve debriyajlar tarafından kontrol edilir.

TCM, aracın hızını kontrol eden bağlantılı cihazlardan gelen sinyallere dayanarak solenoid valfleri kontrol eder. Akışkanı uygun basınçla çeşitli hidrolik devrelere yönlendirmek için. Şanzıman oranını doğru zamanda değiştirmek için.

Çalışma sırasında TCM, direnç kontrolleri ve hız sensörü kontrolleri dahil olmak üzere solenoid valflerin çalışmasını kontrol eder.

Bu kontrollerden biri başarısız olursa, örneğin solenoid valfte bir kısa devre. TCM bu kontrol devresinin bağlantısını keser ve kontrol modülü belleğinde P0972 kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0972 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanar (kod bir arıza olarak kaydedilir).
 2. Araç çarpışma moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste takılı kalmış.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Ateşleme arızasına benzer olası belirtiler.

P0972 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, çünkü sürüş davranışında bir sorun olmamalıdır. Ancak şanzıman sorunları zamanında düzeltilmediği takdirde ciddi olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0972, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites değiştirme solenoid valfi arızalı.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış şanzıman filtresi.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı.
 • Arızalı şanzıman pompası veya şanzıman valfi gövdesi.
 • Şanzıman içinde diğer mekanik arızalar.
 • Kablo tesisatı sorunu veya hasarlı konnektör.
 • Nadir durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P0972 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0972’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama yapın.
 4. Test edin, gerekirse arızalı vites değiştirme solenoid valfini değiştirin.
 5. Arızalı şanzıman pompasını ve şanzıman valfi gövdesini onarın veya değiştirin.
 6. Kablo bağlantılarının yanı sıra konnektörleri de kontrol edin.
 7. PCM veya TCM’yi yükseltin veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0972 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu size doğru yönü göstererek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, sıvı seviyesini kontrol etmeli ve kirlenme olup olmadığını incelemelisiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin kusurlara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Vites kontrol solenoid valfine, şanzıman pompasına ve PCM’ye giden konnektörleri ve kablo tesisatını inceleyin. Konfigürasyona bağlı olarak, şanzıman pompası elektrikle veya mekanik olarak tahrik edilebilir.

Kablo tesisatı ve bağlantılar için normal değerler 0 ohm direnç olmalıdır. Kablo sürekliliği kontrolleri, kısa devreyi ve ilave hasara yol açmayı önlemek için her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bu durumda, P0972 kodunu çözmek için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0972 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford (Focus, Transit)
 • Honda
 • Hyundai
 • Land Rover
 • Toyota

Arıza kodu P0972 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0973, P0974, P0975, P0976, P0977.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin