Hata kodu P0998 – vites değiştirme solenoidi “F” kontrol devresi düşük

Hata kodu P0998 “vites değiştirme solenoidi “F” kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Shift Solenoid “F” Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0998 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0998 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0998 – vites değiştirme solenoidi

P0998 OBD-II arıza kodu, kontrol modülü (PCM) düşük bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde ayarlanır. Vites değiştirme solenoidi “F” solenoid valfı kontrol devresinde düşük bir seviye tespit edildi.

Şanzıman vites değiştirme solenoid valfleri sıvı basıncını ve otomatik şanzımanın düzgün çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. TCM, solenoid valf içindeki basınca bağlı olarak elektronik bir sinyal alır.

Otomatik şanzıman, doğru zamanda doğru yere sıvı basıncı uygulayarak vites değiştiren kayışlar ve debriyajlar tarafından kontrol edilir.

TCM, aracın hızını kontrol eden bağlantılı cihazlardan gelen sinyallere dayanarak solenoid valfleri kontrol eder. Akışkanı uygun basınçla çeşitli hidrolik devrelere yönlendirmek. Bu da aktarım oranını doğru zamanda değiştirir.

Çalışma sırasında TCM, direnç kontrolleri ve hız sensörü kontrolleri dahil olmak üzere solenoid valflerin çalışmasını kontrol eder.

Bu kontrollerden biri başarısız olursa, örneğin solenoid valfte kısa devre. TCM bu kontrol devresini devre dışı bırakır ve kontrol modülü belleğinde P0998 kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0998 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araba çarpışma moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste takılı kalmış.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Ateşleme arızasına benzer olası semptomlar.

P0998 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, çünkü sürüş davranışında bir sorun olmamalıdır. Ancak, zamanında düzeltilmediği takdirde şanzıman sorunları ciddi olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0998, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites değiştirme solenoid valfi arızalı.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış dişli kutusu filtresi.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı.
 • Arızalı şanzıman pompası veya şanzıman valfi muhafazası.
 • Şanzıman içindeki diğer mekanik arızalar.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Nadir durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P0998 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0998’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test edin, gerekirse arızalı vites değiştirme solenoid valfini değiştirin.
 5. Arızalı şanzıman pompasını ve şanzıman valf gövdesini onarın veya değiştirin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM veya TCM’yi yükseltin veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0998 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, sıvı seviyesini kontrol etmeli ve kirlenme olup olmadığını incelemelisiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin kusurlara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Vites değiştirme kontrol solenoid valfına, şanzıman pompasına ve PCM’ye giden konnektörleri ve kablo tesisatını inceleyin. Konfigürasyona bağlı olarak şanzıman pompası elektrikle veya mekanik olarak tahrik edilebilir.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolleri, kısa devreyi ve ek hasara neden olmayı önlemek için her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bu durumda, P0998 kodunu çözmek için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0998 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Ssangyong

Arıza kodu P0998 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0984, P0985, P0986, P0997, P0999.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin