Hata kodu P0A8C – 14 volt güç modülü sistem voltajı kararsız

Hata kodu P0A8C “14 volt güç modülü sistem voltajı kararsız” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “14 Volt Power Module System Voltage Unstable” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A8C hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P0A8C, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0A8C – 14 volt güç modülü sistem voltajı kararsız

Bu hata kodu “düşük voltajlı sistem kararsızlığı” olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) anormal bir 14V güç modülü voltaj değeri tespit ettiğinde ayarlanır.

Alçak gerilim sistemindeki akımın dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi 14V güç modülü tarafından yapılır. Yardımcı DC güç modülü olarak da bilinir. Bir hata kodu 14 volt güç modülü tarafından sisteme kaydedilecek ve düşük voltaj sistemi devre dışı bırakılacaktır.

Bu sorun bir elektrik arızasıdır. Ve dengesiz bir okuma, gösterge panelindeki uyarı ışığının devreye girmesine neden olacaktır. Ayrıca, P0A8C hata kodu kaydedilecek ve bir arıza olarak saklanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A8C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Alçak gerilim sisteminin yanlış çalışması.

P0A8C arızası, elektrik sisteminde sorunlara neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Diğer araç sistemlerinin çalışmasını da etkileyebilir. Bu nedenle, arıza tespit edildiğinde arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A8C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı 14 V güç kaynağı modülü.
 • 14V güç modülü kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Güç modülü 14 volt devresinde zayıf elektrik bağlantısı.
 • Güç modülü yazılımı hatalı çalışıyor ve güncellenmesi gerekiyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0A8C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A8C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Akünün tamamen şarj edilmiş ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 2. Kablo demetlerini ve konnektörleri hasar açısından inceleyin.
 3. Arızalıysa 14 volt güç modülünü değiştirin.
 4. 14 volt güç modülünün yazılımını güncelleyin.
 5. Hata devam ederse, PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

P0A8C hatası için sorun giderme, olası hasar veya arızalar için kablo demetinin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Olası herhangi bir hasar derhal onarılmalıdır.

14V güç modülü daha sonra hasar veya arızalara karşı dikkatlice kontrol edilmelidir. Bir sorun tespit edilirse, derhal giderilmelidir. Bazen 14 V güç modülü yazılımı güncellenmezse araçta bir hata kodu kalır. Bu nedenle bu durum kontrol edilmeli ve yazılım güncellenmelidir.

Akünün kontrol edilmesi

Akünün tamamen şarj edilmiş olduğundan emin olun ve terminallerde asit birikmesi belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca terminal bağlantılarının sağlam olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse terminalleri temizleyin, onarın veya değiştirin.

Tüm güç tüketicilerinin kapalı veya bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun ve akünün boşalmadığından emin olmak için sistemi kontrol edin. Bir sızıntı tespit edilirse, suçluyu belirlemek ve gerekirse onarmak için tüm devreleri tek tek izole edin.

Aküyü yük altında kontrol edin ve bir kusur bulunursa değiştirin. Tüm kodları silin ve arızanın geri dönmediğinden emin olmak için sistemi yeniden test edin. Akü kılavuzdaki teknik özelliklere uygun olarak çalışıyorsa. Kablo demetinde bir arıza bulunmazsa, alternatörü kontrol etmeye devam edin.

Alternatör testi

Tüm kabloların bağlı olduğundan emin olun, OBD-2 tarayıcıyı bağlayın ve motor çalışırken alternatör çıkışını kontrol edin. Alternatör çıkış değeri 14 voltu geçmiyorsa, alternatör arızalı olabilir, ancak kablo tesisatı kontrol edilmelidir.

Tüm bağlantıların düzgün olduğundan emin olmak için tüm birincil ve ikincil toprak bağlantılarını kontrol edin. Kötü topraklama genellikle bağlantı noktalarında aşırı ısınmaya neden olur. Bu nedenle tüm kablo pabuçlarında yanma, kavrulma veya kıvılcım belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın.

Motor rölantide çalışırken alternatör çıkışının 14,2V aralığında olması gerektiğini unutmayın. Ve motor devri arttığında yaklaşık 14,6 V.

Kod devam ediyorsa ve kablo tesisatında bir hata yoksa, ancak şarj oranı belirtildiği gibi değilse, alternatör arızalıdır. Ancak bunun bir tarama aleti ile teyit edilmesi gerekir. Tarama aleti mevcut değilse, alternatör arızasını doğrulamak için bir multimetre kullanılmalıdır.

Aralıklı arıza veya PCM arızası

Yukarıda açıklanan işlemler çoğu araç için geçerlidir ve P0A8C kodunu temizlemelidir. Ancak, kod geri gelirse, muhtemelen aralıklı bir arıza mevcut olabilir. Bu durumda, doğru teşhis ve nihai onarım yapılmadan önce sorunun kötüleşmesine izin vermek gerekecektir.

PCM alternatör çıkışını kontrol ediyorsa, anormal sistem voltajının PCM’ye zarar verme olasılığı da vardır. Bu durumda PCM değiştirilmeli, yeniden programlanmalı ve araç kontrol edilmelidir. Herhangi bir kodun geri dönüp dönmediğini görmek için.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A8C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Toyota (Prius)

Arıza kodu P0A8C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A8B, P0A8D, P0A8E, P0A8F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin