Hata kodu P20C9 – redüktör kontrol modülü MIL aydınlatması istedi

Hata kodu P20C9 “redüktör kontrol modülü MIL aydınlatması istedi” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Reductant Control Module Requested MIL Illumination” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P20C9 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P20C9, kurtarma kontrol modülünün, varlığı kontrol lambasının etkinleştirilmesini gerektiren bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Kontrol lambası sürücüye egzoz emisyon sisteminde bir sorun olduğunu bildirmelidir.

Hata kodu P20C9 – redüktör kontrol modülü MIL aydınlatması istedi

Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri egzoz gazlarındaki NOx’i azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak günümüzün yüksek güçlü dizel motorları, yalnızca EGR ile katı emisyon standartlarını karşılayamaz.

Bu nedenle kirleticileri devre dışı bırakmak için dizel partikül filtreleri, katalitik konvertörler ve NOx kapanları da kullanılmaktadır. Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemleri bu nedenle icat edilmiştir.

SCR sistemleri partikül filtresi veya katalitik konvertörden önce egzoza bir indirgeyici bileşik (üre) enjekte eder. Hassas zamanlamalı enjeksiyon, filtre elemanının sıcaklığını artırır ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, filtre elemanı daha uzun ömürlü olur ve daha az zararlı egzoz gazı yayar.

Tüm SCS sistemi ya PCM tarafından ya da PCM ile iletişim kuran ayrı bir kontrolör tarafından izlenir ve kontrol edilir. Kontrolör, indirgeyici madde enjeksiyonu için uygun zamanı belirlemek üzere O₂, NOx ve egzoz gazı sıcaklık sensörlerini izler.

Bu akışkanın aşırı sıcaklıklarda donmasını önlemek için indirgenmiş akışkan ısıtıcıları kullanılır. Bu ısıtıcılar genellikle indirgeyici madde haznesinde veya indirgeyici besleme hortumunda bulunur.

PCM sistem geri yükleyicide bir sorun tespit ederse, P20C9 kodu kaydedilir ve arıza uyarı ışığı yanar. Bazı araçlarda gösterge paneli uyarı lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P20C9 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor acil durum çalışma moduna girecektir.

Kaydedilen arıza kodu P20C9 ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. SCR sistemi devre dışı kalarak kurum filtresine ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P20C9, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Rejeneratör ısıtıcısı arızalı.
 • Restoratörün ısıtıcı kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Arızalı restoratör sıcaklık sensörü.
 • Restoratör kontrol modülünde sorun var.
 • Onarıcı kontrol modülü devresinde kötü elektrik bağlantısı.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası veya programlama hatası.

Arıza kodu P20C9 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P20C9’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P20C9 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Isıtıcı restoratörünü gözle kontrol edin ve test edin.
 5. Gerekirse, restoratör ısıtıcısını ve arızalı kablo tesisatını onarın.
 6. Onarıcı kontrol modülünü kontrol edin.
 7. Herhangi bir kusur yoksa, PCM modülünü ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P20C9 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek size çok zaman kazandırabilir.

Diyagnoz, kurtarma sistemi kablo demetlerinin ve konnektörlerinin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Yanmış veya hasar görmüş kablolar ve konektörler teste devam etmeden önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Bir multimetre kullanarak SCR kontrol sistemine giden güç kaynağını test edin. Yanlış teşhisten kaçınmak için devre yüklüyken sigortaları kontrol edin.

Bir tarama aleti kullanarak, kontrol devresi çıkış voltajını kontrol etmek için restoratör ısıtıcısını etkinleştirin. Voltaj yetersizse, kontrol ünitesinin arızalı olması veya programlama hatası olması muhtemeldir.

Voltaj çıkış devresi parametreler dahilinde olduğunda, geri yükleyicinin ısıtıcı elemanını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı üreticinin spesifikasyonlarını karşılamıyorsa, büyük olasılıkla arızalanmıştır.

Sıcak havalarda P20C9 arıza kodu göründüğünde, çoğu durumda bir programlama hatası meydana geldiğini gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P20C9 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Hyundai (Grand Starex, Starex)
 • Isuzu (NPR75)

Arıza kodu P20C9 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P20B9, P20BA, P20BB, P20BC, P20CA.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin