Hata kodu P213C – egzoz gazı devridaim gaz kelebeği kontrol devresi “B” düşük

Hata kodu P213C “egzoz gazı devridaim gaz kelebeği kontrol devresi “B” düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) Throttle Control Circuit “B” Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P213C hatasının kodunun çözülmesi

OBD-2 diyagnoz kodu P213C, motor-ECU’sunun egzoz gazı devridaim (EGR) sisteminde bir akış hızı sorunu tespit ettiği anlamına gelir. Ya da EGR solenoid devresinde voltaj yoktur.

Hata kodu P213C – egzoz gazı devridaim gaz kelebeği kontrol devresi

Bir sorun oluştuğunda, bilgisayar EGR gaz kelebeği kontrol valfinden gelen voltaj sinyallerine bakar. Bellekten gelen girdi ve referans verilerine dayanarak bunların doğru olup olmadığını belirlemek.

Motor-ECU’su devrede düşük bir sinyal tespit ettiğinde, emme gaz kelebeği ayar elemanı ile ilgili bir sorun olduğunu bildirir ve P213C kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P213C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Artan yakıt tüketimi.
 3. Motor iyi hızlanmıyor.
 4. Devirlerde dalgalanma ve rölantideyken durma girişimleri.
 5. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

P213C arıza kodunun ciddiyeti yüksek değildir, sürüşe devam edebilirsiniz, yol tutuşu aynı kalır. Ancak, aracın zehirli emisyonları artacak ve yüksek seviyeler nedeniyle testi geçemeyeceksiniz.

Hata nedenleri

Kodu P213C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz gazı geri besleme gaz kelebeği valfi ile PCM arasındaki sinyal hattında açık devre.
 • Sinyal devresine gerilim kısa devre.
 • Devridaim gaz kelebeği valfi toprağa kısa devre yapmış.
 • Devridaim sistemindeki gaz kelebeği valfi arızalı.
 • Nadir durumlarda, motor kontrol modülü (ECM) arızası.

Arıza kodu P213C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P213C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P213C kodunun tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Egzoz gazı devridaim valfının ve havalandırma kontrol solenoid valfının çalışmasını kontrol edin.
 6. Egzoz gazı geri besleme valfı konum sensörünün ve mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörünün işlevini kontrol edin.
 7. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 8. Ölçülen değeri üreticinin veri sayfasında belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 9. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Yani motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Kabloların ve bağlantıların kontrol edilmesi

İlgili kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışırlar. Bu yüzden gevşek kabloları bağlamak iyi bir fikir olacaktır. Yanmış bir tel bulursanız, bağlantıları lehimleyin ve uygun yalıtımı sağlayın.

Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanmış görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın.

Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına dielektrik silikon gres uygulayın.

Tarama aletiniz varsa, P213C diyagnoz kodunu bellekten silin ve geri gelip gelmediğine bakın.

Valf kontrolü

P213C kodu geri gelirse, EGR gaz kelebeği valfini ve ilgili devreleri kontrol etmemiz gerekir. EGR gaz kelebeği valfine giden genellikle 3 veya 4 kablo vardır.

Kablo demetini EGR gaz kelebeği valfinden ayırın. Dijital bir voltmetre kullanarak EGR gaz kelebeği kontrol valfı sinyal devresini kontrol edin. Valfte 5 volt yoksa, PCM’den valfe giden kabloları onarın.

Voltaj tamamsa, topraklamanın güvenli olup olmadığını kontrol edin, bir test lambası bağlayın. Kablonun bir ucu 12 volt akü artıya, diğer ucu ise toprak devresine bağlanır. Gösterge ışığı yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir.

Uyarı ışığının yanıp yanmadığını görmek için kablo demetini oynatabilirsiniz. Eğer yanıp sönüyorsa, onarılması gereken kesintili bir bağlantı olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Önceki tüm kontroller tamamlandığı halde P213C hatası almaya devam ediyorsanız, bu muhtemelen arızalı bir EGR gaz kelebeği valfine işaret eder. EGR gaz kelebeği valfi değiştirilene kadar arızalı bir PCM de göz ardı edilmemelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P213C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Ssangyong

Arıza kodu P213C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P213A, P213B, P213D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin