Hata kodu P2280 – hava akışı kısıtlaması/hava filtresi ile kütle hava akışı sensörü arasında hava kaçağı

Hata kodu P2280 “hava akışı kısıtlaması/hava filtresi ile kütle hava akışı sensörü arasında hava kaçağı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Air Flow Restriction/Air Leak Between Air Filter and Mass Air Flow (MAF) Sensor” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2280 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II hata kodu P2280, kısıtlı hava akışı veya hava filtresi elemanı ile kütle hava akışı sensörü arasında hava kaçağı olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) hava filtresi elemanı ile kütle hava akış sensörü (MAF) arasında yetersiz hava akışı tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2280 – hava akışı kısıtlaması/hava filtresi ile kütle hava akışı sensörü arasında hava kaçağı

Modern bir benzinli motor verimli çalışmalı ve mevcut emisyon yönetmeliklerine uygun olmalıdır. Bu nedenle PCM’nin motora giren hava hacmini çok hassas bir şekilde ölçmesi gerekir. Ayrıca ideal yakıt-hava karışımını elde etmek için enjekte edilen yakıt hacmiyle eşleşmesi gerekir.

Bu nedenle modern motorlar Kütle Hava Akışı (MAF) ve Mutlak Manifold Basıncı (MAP) sensörleriyle donatılmıştır. Bir emme havası sıcaklık sensörü (IAT) de takılmıştır. Emme havası sıcaklığı doğrudan hava yoğunluğu ve dolayısıyla hava hacmi ile ilişkili olduğundan.

Ayrıca, birçok motor örneğin atmosferik basınç için ek sensörlerle donatılmıştır. Tamamen işlevsel bir emme sisteminde, tüm bu sensörlerden gelen girdiler PCM tarafından birleştirilerek motora giren hava hacminin doğru bir ölçüsü elde edilir.

Ancak pratikte PCM, ölçülmemiş havanın motora girebileceği tüm yerleri izleyemez. Bu nedenle, sensörlerden gelen girdilere dayanarak motora daha fazla veya daha az hava girdiği tespit edildiğinde. Emme havası sisteminde bir sızıntı veya bir kısıtlama olduğu sonucuna varılır.

PCM, motor çalışırken yetersiz ortam havası hacmi nedeniyle hava/yakıt karışımını etkili bir şekilde kontrol edemediğini fark ettiğinde. Kod P2280 ayarlanır ve sızıntının veya hava akışı kısıtlamasının ciddiyetine bağlı olarak panel uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2280 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Artan motor gürültüsü ve tıkırtı veya tıkırtı sesi de mevcut olabilir.

P2280 kodunun ciddiyeti orta ila yüksek arasında değişir. Arıza uzun süre giderilmezse, katalitik konvertör ve motor sorunları ortaya çıkabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2280, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hava filtresi elemanı tıkalı.
 • Hava giriş borusu tıkalı veya kırık.
 • Pozitif krank gövdesi havalandırma (PCV) sisteminden gelen hava giriş borusu çıkarılmıştır.
 • Sensörlere giden hatalı kablo tesisatı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2280 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2280’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sensör kablo demetini ve konnektörleri kontrol edin.
 2. Vakum hatlarını gözle kontrol edin.
 3. Hava filtresi elemanında tıkanma olup olmadığını kontrol edin.
 4. Sensörlerde arıza olup olmadığını test edin. Gerekirse değiştirin.
 5. PCM modülünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2280 arızasının diyagnozuna başlarken, sensörlere giden kabloları ve konnektörleri inceleyin, aşınma, erime olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın. Vakum hatlarını gözle kontrol edin. Sorunun vakumla ilgili olduğu tespit edilirse, tüm vakum hatlarının değiştirilmesi akıllıca olacaktır.

Sensörleri değiştirirken, tüm kabloların doğru şekilde bağlandığından ve sıcak egzoz sistemi bileşenlerinden uzağa yönlendirildiğinden emin olun. Diğer bileşenlerde sürtünme veya aşınmayı önlemek için sıkıca sabitleyin.

Sızıntı veya kısıtlı hava akışı olup olmadığını araştırın

Motoru çalıştırın ve kaputu kaldırın. Islık sesini dinleyin ve kaynağın nerede olduğunu not edin. Hortumda bir sızıntı tespit edilirse, değiştirin veya mümkünse onarın.

Hava filtresi elemanını kontrol edin, aşırı kirli veya tıkalıysa filtreyi değiştirin. Ayrıca hava giriş borusunda bükülme, çatlak veya hasar belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir arıza tespit edilirse, hava giriş borusu değiştirilmelidir.

Bundan sonra, P2280 arıza kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın, ki bu pek olası değildir. Ancak, geri dönerse, PCM’deki izleme devrelerinin arızalı olması mümkündür.

PCM çok nadiren arızalanır, ancak bu olur. Bazı durumlarda, sorunun çözülmesi için basit bir kalibrasyon veya ürün yazılımı yükseltmesi yardımcı olacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2280 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Mercedes-Benz (W222)
 • Saab (9-5)

Arıza kodu P2280 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2279, P2281, P2282.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin