Hata kodu P2287 – enjektör kontrol basınç sensörü devresi aralıklı

Hata kodu P2287 “enjektör kontrol basınç sensörü devresi aralıklı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injector Control Pressure (ICP) Sensor Circuit Intermittent” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2287 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2287 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2287 – enjektör kontrol basınç sensörü devresi aralıklı

Bu kodun devam etmesi, enjektör kontrol basınç sensörü devresinde bir arıza tespit edildiği anlamına gelir. Çoğu araçta bu devre normalde motor kontrol modülü (PCM) tarafından kontrol edilir.

Bu kod esas olarak dizel yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemlerinde kullanılmakla birlikte benzin motorlu araçlarda da kullanılabilir. PCM bir veya daha fazla yakıt basınç sensörü kullanarak yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonunu kontrol eder.

Bir dizel motorun yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi valf zamanlamasına göre çalışır ve motorun ana zamanlama bileşenleri tarafından harekete geçirilir. Enjektör kontrol sistemindeki yanlış basınç, motorun yağlama veya zamanlama mekanizmalarında ciddi bir arıza olduğunu gösterebilir.

Bu kodun görünmesine neden olan koşullar mekanik ya da elektriksel olabilir.

PCM enjektör kontrol basınç sensörü devresinde kesintili bir sinyal tespit ederse, P2287 kodu kaydedilecek ve arıza gösterge lambası (MIL) yanacaktır. Yanması için birkaç ateşleme arızası döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2287 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Düşük yağ basıncı.
 4. Aşırı egzoz dumanı.
 5. Motor bölmesinden gelen anormal sesler.
 6. Motor çalışmayabilir.

Vakaların çoğunda P2287 hatası yüksektir, çünkü motor için ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle nedenlerin mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2287, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı enjektör kontrol basınç sensörü.
 • Arızalı yüksek basınç enjeksiyon basınç şalteri.
 • Düşük yağ veya yakıt seviyesi.
 • Arızalı yağ pompası.
 • Arızalı yakıt pompası.
 • Kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış, hasarlı veya gevşek konektör.
 • Hatalı veya hasarlı kontrol kutusu toprak kontağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2287 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2287’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Diyagnoz kodu P2287 ile devam etmeden önce, yağ seviyesini ve yakıt seviyesini kontrol edin.
 3. Seviye normalse, yağ basıncını kontrol edin ve yağ ve yakıt pompasını kontrol edin.
 4. Ayrıca hortumlarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. İlgili kablo tesisatını inceleyin ve test edin.
 6. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 7. Enjeksiyon basınç sensörünü ve röleyi test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2287 hatasını diyagnoz etmeden önce, motorun doğru seviyede yağ ile dolu olduğunu ve gösterge tablosundaki yağ basıncı ve yağ seviyesi lambalarının yanmadığını kontrol edin. Eğer durum böyle değilse, yağ basıncının manuel olarak kontrol edilmesi gerekebilir.

Yağ basıncı motorun zamanlama bileşenlerini etkiler. Yüksek basınçlı enjeksiyon motor zamanlama bileşenleri tarafından tahrik edilir. Motordaki yağ basıncı düşükse, enjeksiyon zamanlaması olumsuz etkilenebilir.

Ardından, ilgili kablo demetlerinin yanı sıra konektörleri de gözle kontrol edin. Kesilmiş, yanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş kabloları onarın veya değiştirin.

Elektrik sisteminin kontrol edilmesi

Bir multimetre kullanarak enjeksiyon sistemi basınç sensörü üzerindeki voltaj ve şasi devrelerini kontrol edin. Gerilim algılanmazsa, sistem sigortalarını kontrol edin, gerekirse yanmış olanları değiştirin.

Voltaj tespit edilirse, PCM konnektöründeki ilgili devreyi kontrol edin. Voltaj algılanmazsa, bu sensör ile PCM arasında muhtemelen bir açık devre vardır. PCM’de voltaj tespit edilirse, modülün kendisi arızalı olabilir veya bir programlama hatası olabilir.

Ayrıca, P2287 hatasını giderirken, enjeksiyon basınç sensörünün kendisi bir multimetre kullanılarak kontrol edilmelidir. Üreticinin spesifikasyonlarını karşılamıyorsa kusurludur ve değiştirilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2287 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Jeep
 • Toyota

Arıza kodu P2287 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2283, P2284, P2285, P2286.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin