Hata kodu P2424 – eşiğin altında hidrokarbon adsorpsiyon katalizörü verimliliği (Bank 2)

Hata kodu P2424 “eşiğin altında hidrokarbon adsorpsiyon katalizörü verimliliği (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Hydrocarbon (HC) Adsorption Catalyst Efficiency Below Threshold (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2424 hatasının kodunun çözülmesi

İçten yanmalı motora sahip bir araçta P2424 kodu, şanzıman kontrol modülünün eşik değerin altında bir hidrokarbon adsorpsiyon katalizörü verimliliği tespit ettiği anlamına gelir. Bu hata Banka 2 ile ilgilidir. Bank 2, 1 numaralı silindirin bulunmadığı motor grubudur.

Hata kodu P2424 – eşiğin altında hidrokarbon adsorpsiyon katalizörü verimliliği (Bank 2)

Hidrokarbon absorpsiyon katalizörü (HCAC) sistemi üç bileşenli bir katalizör ve iki ısıtmalı oksijen sensörü içerir. Üç bileşenli katalizör, motor çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra açığa çıkan hidrokarbonları emer.

Bu kod görünürse, Banka 2 hidrokarbon adsorpsiyonunun ve katalizör verimliliğinin izin verilen eşiğin altında olduğunu gösterir.

Motor kontrol modülü (ECM) bilgi alır. Bu, egzoz gazlarının bileşiminin yanı sıra aracın oksijen sensörlerinden gelen sıcaklığı da içerir. Daha sonra gerekli katalitik konvertör verimliliğinin derecesini belirler.

PCM, adsorpsiyon hidrokarbon katalizörünün verimliliğinin izin verilen minimum parametreler için yetersiz olduğunu tespit ederse. Ardından P2424 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2424 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Egzoz gazlarındaki zararlı madde emisyonlarının artması.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Aracın egzoz borusundan aşırı siyah duman çıkıyor.
 7. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen semptomlar olmayabilir.

SCR katalitik konvertör seçici indirgeme sistemi ile ilgili kayıtlı kodlar sistemin kapanmasına neden olabilir. Saklanan kod P2424 ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Kodun düzeltilmemesi katalitik konvertörün hasar görmesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2424, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı veya arızalı egzoz sıcaklık sensörü.
 • Hasarlı veya yanlış bağlanmış egzoz gazı sıcaklık sensörü kablo demeti.
 • Arızalı hidrokarbon adsorpsiyon katalizör sistemi.
 • Katalitik konvertörün önünde egzoz sızıntıları.
 • Orijinal olmayan veya yüksek performanslı egzoz sistemi bileşenlerinin montajı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya modüldeki bir programlama hatasıdır.

Arıza kodu P2424 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2424’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı ile aracın PCM belleğinde kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Egzoz sıcaklık oksijen sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 3. P2424 koduna sebep olabilecek diğer arıza kodlarını teşhis edin.
 4. Egzoz gazı sızıntılarını onarın.
 5. Egzoz sıcaklık sensörünün çalışmasını kontrol etmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 6. Gerekirse arızalı PCM’yi değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka bir hata yoksa, P2424 arıza kodunu silin ve kısa bir test sürüşü yapın. PCM’nin kapalı döngü moduna geçmesine izin vermek için sistemi tekrar tarayın ve kodun geri gelip gelmediğine bakın.

Katalitik konvertörü ve sızıntıları kontrol edin

Egzoz kaçaklarını kontrol edin, gerekirse onarın. Egzoz sıcaklık sensörüne bağlı olan tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. Bazen elektrik konnektörü ısı ve titreşim nedeniyle ayrılabilir ve motor arıza kodu göstergesi yanar.

Bir kod bulunursa, düzgün çalıştığından emin olmak için sensörün çalışmasını kontrol edin. Görüntülenen çıkış sinyallerini kılavuzda belirtilen değerlerle karşılaştırın.

Sıcaklık sensörünü test etme, kablo demetini kontrol etme

Egzoz sıcaklık sensörüne giden kablo demetini kontrol edin. Yanmış, yıpranmış veya ciddi şekilde gevşemiş alanlar olmadığından emin olmak önemlidir. Bunlar araç hareket halindeyken herhangi bir hareketli parçaya takılabilir.

Motoru iyice ısıtarak sensörün çalışmasını kontrol edin. Sensörün yalnızca çalışma sıcaklığına ulaştığında çalışacağını unutmayın.

Sensör çıkışını bir multimetreye bağlayın ve motoru yaklaşık 2000-2500 rpm’de çalıştırın. Çıkışta 0,1V ile 0,9V arasında dalgalanan bir voltaj olmalıdır. Sensör çıkışı değişmiyorsa veya yanıt süresi çok uzunsa. Bu, kötü bir sensörünüz olduğu anlamına gelir, değiştirmelisiniz.

Sensörün değiştirilmesi büyük olasılıkla hatayı düzeltecektir. Ancak bazen sorunun giderilmesi için katalitik konvertörün değiştirilmesi gerekir. P2424 kodu diğer kodlarla birleşmişse, önce diğer kodları düzeltmeyi deneyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2424 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Toyota

Arıza kodu P2424 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2423, P20EC, P20ED, P20EE, P20EF.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin