Hata kodu P245D – egzoz gazı devridaim soğutucusu bypass kontrol devresi yüksek

Hata kodu P245D “egzoz gazı devridaim soğutucusu bypass kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation Cooler Bypass Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P245D hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P245D hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P245D – egzoz gazı devridaim soğutucusu bypass kontrol devresi yüksek

OBD-II arıza kodu Egzoz Gazı Devridaim (EGR) soğutucusu baypas kontrol devresiyle ilgilidir. Devrenin amacı, belirtilen koşullar altında EGR baypas valfini açmak ve kapatmaktır. Dizel motorun performansını ve verimliliğini etkileyen ve tıkanma olarak bilinen EGR soğutucusunun aşırı yüklenmesini önlemek için.

Motor Kontrol Modülü (ECM) EGR sıcaklık şalterinden referans gerilimleri alarak bu devrenin çalışmasını kontrol eder. EGR soğutucu baypas valfini kontrol etmek için diğer ilgili bileşenlerin yanı sıra. Bu da egzoz gazlarını yeniden yanma için emme portuna geri döndürür.

ECM egzoz gazı geri besleme soğutucusu baypas kontrol devresinde eşik değerinin üzerinde voltaj veya direnç tespit ettiğinde, P245D kodu ayarlanır. Motor Kontrol Göstergesi, Motor Bakım Göstergesi veya her ikisi de yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P245D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor emisyon testinden geçemeyebilir.
 3. Hızlanma sırasında bir vuruntu sesi duyulabilir.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P245D kodunun ciddiyeti, arızanın spesifik semptomlarına bağlı olarak orta ila şiddetli arasında değişebilir. Soğutucunun ve tahliye vanasının performans seviyesinin yanı sıra.

Arızalı bir egzoz gazı devridaim valfi veya kontrol devresi, erken ateşlemenin yanı sıra aşırı yanmaya da neden olabilir. Bu durum pistonlara, supaplara ve diğer ilgili iç motor bileşenlerine zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P245D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kirli veya tıkanmış egzoz gazı devridaim sistemi (egzoz gazı devridaim valfi).
 • Arızalı egzoz gazı devridaim havalandırma kontrol solenoid valfı.
 • Arızalı sıcaklık rölesi.
 • Egzoz devridaim sistemi havalandırması tıkalı.
 • Duvarlarda aşırı kurum veya karbon birikmesi.
 • Egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili kısa devre yapmış veya bozuk elektrik kabloları.
 • Egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili zayıflamış, aşınmış veya hasar görmüş elektrik konnektörleri.
 • Nadir durumlarda, motor kontrol modülünün (ECM) arızalanması.

Arıza kodu P245D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P245D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P245D kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Sorun devam ederse, egzoz gazı devridaim sistemi kanallarında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Vakum hatlarını inceleyin ve vakum kaçakları için kapsamlı bir kontrol yapın.
 6. Egzoz gazı devridaim valfinin ve havalandırma kontrol solenoid valfinin çalışmasını kontrol edin.
 7. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 8. Ölçülen değeri üreticinin veri sayfasında belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 9. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P245D sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Bu nedenle, motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Görsel hasar

Egzoz gazı devridaim soğutucusu baypas devresiyle ilişkili tüm bileşenleri bulun ve belirgin fiziksel hasar açısından inceleyin. Araca bağlı olarak, bu devre birkaç bileşen içerebilir. Sıcaklık şalteri, baypas valfi, egzoz gazı devridaim valfi, egzoz gazı devridaim soğutucusu ve motor kontrol ünitesi.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Bunlar genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışır. Bu nedenle, gevşek kabloların emniyete alınması çok önemlidir. Atmış bir kablo bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Voltaj kontrolü

Voltajı kontrol ederken, bir güç kaynağının veya toprak bağlantısının olmadığını tespit etmelisiniz. Bu, kabloların, konektörlerin ve diğer bileşenlerin sürekliliğinin kontrol edilmesini gerektirir.

Kablolama ve bağlantılar için normal direnç okumaları 0 ohm olmalıdır. Direncin varlığı veya sürekliliğin olmaması hatalı kablolamayı gösterir. Hangisi açık, kısa devre yapmış veya aşınmışsa onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Referans gerilimler ve izin verilen aralıklar, belirli araç ve devre yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P245D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito)
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P245D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P245A, P245B, P245C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin