Hata kodu P2511 – ECM/PCM güç rölesi algılama devresi kesintili

Hata kodu P2511 “ECM/PCM güç rölesi algılama devresi kesintili” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “ECM/PCM Power Relay Sense Circuit Intermittent” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2511 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda P2511 kodu kaydedilmişse. Bu, kontrol ünitesinin ECM/PCM güç rölesi sensörü devresinde kesintili bir sinyal tespit ettiği anlamına gelir. Yani, şanzıman kontrol modülü kendi röle sensörünün arızalandığını tespit etmiştir.

Hata kodu P2511 – ECM/PCM güç rölesi algılama devresi kesintili

Çoğu PCM güç devresi nispeten basit ve anlaşılırdır. Kontak ‘AÇIK’ konuma getirildiğinde, röleye güç uygulanır. Bu, solenoidin biri akü beslemesine kalıcı olarak bağlı olan iki temas noktasını kapatmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde devre kapanır ve aküden gelen güç PCM’ye uygulanır. Ek olarak bir sigorta veya eriyebilir bağlantı ile devreden geçer.

Röleler genellikle beş pimli tasarıma sahiptir. Birincil giriş terminali DC akü voltajı ile beslenir. Toprak bağlantı terminali, motor veya şasi toprağına topraklanır.

İkincil giriş terminali, kontak anahtarı “AÇIK” konumdayken bir sigorta devresi üzerinden akü voltajı ile beslenir. Dördüncü terminal PCM için çıkıştır. Beşincisi, kontrolör ağı (CAN) için sinyal kablosudur.

OBD-II ile donatılmış araçlardaki elektronik kontrol sistemleri, kontrol modülleri adı verilen bir bilgisayar ağı tarafından kontrol edilir. Bu, Kontrolör Alan Ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli modüller arasında sürekli iletişimi içerir.

Motor her çalıştırıldığında, PCM tüm kontrol üniteleri için bir otomatik test gerçekleştirir. Normal röle sensör devresi girişi algılanmazsa. P2511 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2511 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Daha fazla hasarı önlemek için şanzımanın acil olarak çalıştırılması.
 4. Motoru çalıştırmada sorunlar olabilir.
 5. Motor gücünde bir düşüş meydana gelebilir.
 6. Çoğu durumda motor hiç çalışmayacaktır.

Çoğu durumda motor çalıştırılamadığı için P2511 teşhis kodu ciddi olarak kabul edilir. Bu kod mevcutsa ancak motor çalışıyorsa. PCM programlamasında veya modülün kendisinde bir sorun olması muhtemeldir.

Hata nedenleri

Kodu P2511, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PCM güç rölesi.
 • Sigorta atmış.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Düşük sistem voltajı.
 • Kontak anahtarı üzerindeki elektrik terminali kısmen veya tamamen ayrılmış.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P2511 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2511’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P2511 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için ECM/PCM rölesini kontrol edin.
 4. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 5. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 6. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 7. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmaz ancak bellekteki kod tekrar görüntülenirse, röle arızalı olabilir.
 8. Röle arızalıysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2511 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilen değerle eşleştiğinden emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

ECM/PCM besleme devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu uç veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kod devam ediyorsa, ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralık içindeyse. Sigorta kutusuna ve sonra PCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üreticinin spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak.

Yukarıda açıklanan adımlar P2511 hatasını çözmeye yardımcı olacaktır, ancak nedenin açık olmadığı bazı durumlarda aralıklı arızalar mevcut olabilir. Ayrıca, PCM zaten hasarlıysa, uzman bir atölye tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2511 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito, W211)
 • Seat (Leon)
 • Toyota (Camry)

Arıza kodu P2511 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0688, P0689, P0690, P2510.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin