Hata kodu P268B – yüksek basınçlı yakıt pompası kalibrasyonu öğrenilmemiş/programlanmamış

Hata kodu P268B “yüksek basınçlı yakıt pompası kalibrasyonu öğrenilmemiş/programlanmamış” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “High Pressure Fuel Pump Calibration Not Learned/Programmed” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P268B hatasının kodunun çözülmesi

OBD-2 kodu P268B en yaygın olarak ‘yüksek basınçlı yakıt pompası kalibrasyonu programlanmamış’ olarak tanımlanır. PCM başarısız bir yüksek basınç yakıt pompası (HPF) kalibrasyonu veya adaptasyonu hakkında bilgi aldığında ayarlanır.

Hata kodu P268B – yüksek basınçlı yakıt pompası kalibrasyonu öğrenilmemiş/programlanmamış

Bu arızaya en sık Ford Transit araçlarda HPF eğitimi veya kalibrasyonu sırasında rastlanır. Arıza yazılımsal ya da mekanik olabilir.

Mekanik arıza durumunda, yüksek basınçlı yakıt pompası arızalı olabilir ve bu nedenle kalibrasyon başarısız olur. Bir yazılım hatası durumunda, bir uyarlama hatası meydana gelmiştir, bu nedenle programlama başarısız olmuştur.

Bu nedenle PCM, kalibrasyon veya adaptasyondan sonra bir veya daha fazla koşulu izlediğinde P268B hata kodunu etkinleştirir. Bunun nedeni mekanik veya elektriksel bir sorun olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P268B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmayabilir veya çalışıp sonra durabilir.
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 5. Yanlış yakıt pompası çalışması nedeniyle yetersiz yakıt beslemesi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Yakıt kokusunun varlığı.
 9. Motor çalışma sıcaklığına ulaştığında durur.
 10. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti mevcut olmayabilir.

Yakıt pompası kalibrasyonu ile ilgili bir arıza motorun çalıştırılmasında sorunlara neden olabilir, bu nedenle P268B hatası ciddi olarak değerlendirilir.  Göz ardı edilirse, bileşenler tamamen arızalanabilir.

Hata nedenleri

Kodu P268B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı yakıt pompası.
 • Yanlış kalibrasyon veya adaptasyon.
 • Yakıt pompası rölesi arızalı ve yakıt pompasına voltaj gitmiyor.
 • Kablo demetindeki hasar yakıt pompası besleme hattında açık devreye yol açar.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Geri besleme devresi açık.
 • Topraklamaya kısa devre nedeniyle yakıt pompası sigortası atmış.
 • Arızalı CAN veri yolu hattı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P268B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P268B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P268B hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Uygun bir tarama aleti ile bir kalibrasyon veya adaptasyon gerçekleştirin.
 4. Yakıt pompası modülünü test edin.
 5. Yakıt pompasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 6. Yakıt pompası rölesini test edin.
 7. Elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 8. Atalet anahtarını kontrol edin, gerekirse açın.
 9. Gerekirse sigortayı değiştirin.
 10. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt pompası devrelerini diyagnoz etmek ve P268B arıza kodunu silmek için aracınız için bir bağlantı şeması gereklidir. Daha sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Araç çalışır ve hareket eder ve herhangi bir direksiyon şikayeti göstermezse, büyük olasılıkla PCM ile yakıt pompası besleme voltajı devresi arasındaki geri besleme devresinde bir kesinti vardır. Gerekirse onarın.

Araç çalışmadığında veya çalışıp düşük yakıt basıncı nedeniyle kesildiğinde, yakıt pompası sigortasını kontrol edin. Yanmışsa, yakıt pompası güç besleme devresinde bir toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

Yakıt pompası rölesini (FP) sökün ve sonra yakıt pompası konnektörü voltaj devresi ile toprak arasındaki direnci kontrol edin. Toprak arızasına işaret eden küçük bir direnç varsa, yakıt pompasını ayırın ve tekrar kontrol edin.

Yakıt pompası ayrıldıktan sonra yüksek veya sonsuz direnç gösteriyorsa, kısa devre yapan yakıt pompasını değiştirin. Yakıt pompasını ayırdıktan sonra direnç düşükse, FP besleme devresindeki kısa devreyi giderin.

Elektrik devrelerini kontrol ettikten sonra, birkaç senaryonun gerçekleşmesi muhtemeldir. Kablolama sorunu düzeltildiği için P268B kaybolacaktır. Ya da sorun arızalı bir röle, modül veya yakıt pompasının kendisidir.

P268B sorunu daha çok uygun olmayan şekilde uyarlanmış bir yakıt enjeksiyon pompasından sonra veya uygun olmayan şekilde tasarlanmış bir tarama aleti ile ortaya çıkar. En iyi çözüm, bir servis tarayıcısı ile veya uzman bir atölyede ayarlatmaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P268B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Transit)

Arıza kodu P268B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P025A, P025B, P025C, P025D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin