Hata kodu P2755 – şanzıman yağı soğutucu kontrol devresi yüksek

Hata kodu P2755 “şanzıman yağı soğutucu kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Fluid Cooler Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2755 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2755 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2755 – şanzıman yağı soğutucu kontrol devresi yüksek

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir otomatik şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınızda P2755 kodu kaydedilmişse, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir veri giriş sinyali aldığı anlamına gelir. Bu da Şanzıman Kontrol Sisteminin (TCS) Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanmasını gerektiren bir sorun tespit ettiğini gösterir.

Otomatik şanzımanlı araçlarda genellikle şanzıman sıvısını soğutmak ve ısıtmak için elektronik olarak kontrol edilen bir valf bulunur. Bu valf, çalışma sırasında soğutucuya giden sıvı akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Valf, şanzıman yağının normal çalışma sıcaklığına daha çabuk ısınmasına yardımcı olur. Kontrolör ağındaki (CAN) sensör verilerine dayanan PCM veya benzeri bir kontrolör tarafından kontrol edilir.

Otomatik şanzıman soğutucusu kontrol devresinde P2755 hatası rapor edilirse, arıza kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanar. Bazı modellerde MIL’in yanması için 8 sürüş döngüsüne kadar sorun olması gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2755 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 2. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 3. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 4. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kayıtlı bir P2755 kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Kodun saklanmasına neden olan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2755, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Otomatik şanzıman soğutucu kontrol valfi veya valf konum sensörü arızalı.
 • Topraklama kablosu kopması.
 • Kontrol modülü topraklaması gevşek.
 • Korozyon, açık veya kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.

Arıza kodu P2755 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2755’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P2755 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Otomatik şanzıman soğutucusu kontrol valfini ve valf konum sensörünü test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2755 arızalandığında yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün doğru çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Düşük ATF sıvı seviyeleri kutuda basınç olmamasına neden olabilir ve bu da TCM’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2755 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A6, A7, A8, Q7)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Renault

Arıza kodu P2755 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0802, P2753, P2754.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin